[DigitalCamera] STC Astro-Multispectra Clip Filter – filtr na matrycę dla astrofotografów

Richard 未分類 Leave a Comment

Firma STC Optical wprowadza na rynek zakładany na matrycę filtr, który zmniejsza efekt zanieczyszczenia świetlnego na zdjęciach

Nowy filtr STC Astro-Multispectra Clip Filter jest ciekawym rozwiązaniem, które na pewno przypadnie do gustu miłośnikom astrofotografii zmagającym się z problemem zanieczyszczenia świetlnego. Firma STC Optical wyprodukowała go ze specjalnego szkła z domieszką dydymu – mieszaniny dwóch pierwiastków ziem rzadkich – neodymu i prazeodymu. Te dwa składniki powodują, że materiał z którego wykonano filtr blokuje światło o długości fali 589 nm emitowane jest przez uliczne lampy sodowe, które w ogromnej większości odpowiadają za zanieczyszczenie świetlne. Warto dodać, że filtr przepuszcza przy tym promieniowanie emitowane przez mgławice emisyjne – Hα=656,3 nm, Hβ=486,1 nm, OIII=495,9 i 500,7 nm a także SII=672,4 nm.

STC Astro-Multispectra Clip Filter umieszczany jest bezpośrednio na pełnoklatkowej matrycy (dostępne są wersje dla Canona i Nikona) przy podniesionym lustrze, dzięki czemu możemy bez problemu wykorzystywać obiektywy na które założenie filtrów jest niemożliwe – np. niektóre szkła typu “rybie oko”.

Cena filtra STC Astro-Multispectra Clip Filter wynosi około 210 dolarów, a kupić możecie go na stronie producenta.

Source: DigitalCamera (http://m.digitalcamerapolska.pl/component/mobile/?view=article&id=2636)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.